HomeMonitorsGAMEON GOA24FHD190IPS Artic Pro Series 24″ FHD, 190Hz, MPRT 0.5ms, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) – White
Share Print
View wishlist“MSI MAG 256F – 24.5" Rapid IPS, Full HD, 180Hz, 1ms, Adaptive-Sync, Frameless, Eye Care & Versatile Connectivity” has been added to your wishlist
GAMEON GOA24FHD190IPS Artic Pro Series 24" FHD, 190Hz, MPRT 0.5ms, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) - White
GAMEON GOA24FHD190IPS Artic Pro Series 24" FHD, 190Hz, MPRT 0.5ms, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) - White - Image 2
GAMEON GOA24FHD190IPS Artic Pro Series 24" FHD, 190Hz, MPRT 0.5ms, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) - White - Image 3
GAMEON GOA24FHD190IPS Artic Pro Series 24" FHD, 190Hz, MPRT 0.5ms, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) - White - Image 4
GAMEON GOA24FHD190IPS Artic Pro Series 24" FHD, 190Hz, MPRT 0.5ms, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) - White - Image 5
GAMEON GOA24FHD190IPS Artic Pro Series 24" FHD, 190Hz, MPRT 0.5ms, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) - White - Image 6
GAMEON GOA24FHD190IPS Artic Pro Series 24" FHD, 190Hz, MPRT 0.5ms, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) - White - Image 7
GAMEON GOA24FHD190IPS Artic Pro Series 24" FHD, 190Hz, MPRT 0.5ms, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) - White - Image 8
GAMEON GOA24FHD190IPS Artic Pro Series 24" FHD, 190Hz, MPRT 0.5ms, Fast IPS Gaming Monitor (Support PS5) - White - Image 9
Share
Wishlist
Out Of Stock
in Monitors
39.9OMR 55.0OMRSave:16.0OMR(27%)
Out of stock
  • Refresh Rate: Ultra-smooth 190Hz refresh rate for fluid gameplay.
  • Response Time: Lightning-fast 0.5ms MPRT eliminates motion blur.
  • Console-Friendly: Fully compatible with PlayStation 5 and other modern consoles.
  • Eye Comfort: Flicker-free technology and low blue light mode reduce eye strain.
  • Design: Sleek white finish with adjustable stand and VESA mount compatibility.
  • Performance: Adaptive features for minimal input lag and enhanced gaming responsiveness.
Wishlist
Category: Monitors Brand: Gameon
  • Additional information
Resolution
FHD (1920×1080)
Panel Type
IPS
Refresh Rate
165Hz – 240Hz
Screen Size
24"
Description
GAMEON GOA24FHD190IPS Arctic Pro Series 24″ Gaming Monitor – White
Blistering Speed and Smooth Gameplay
At the heart of this monitor is its impressive 190Hz refresh rate, delivering ultra-smooth visuals that eliminate motion blur and screen tearing. Paired with a lightning-fast MPRT (Moving Picture Response Time) of 0.5ms, this display ensures crisp and clear visuals during even the most intense gaming sessions. The Fast IPS panel technology guarantees vivid colors and wide viewing angles, enhancing both gameplay and multimedia viewing.